Od 1. ledna se mění požadavky na úspornost dřevostaveb. Ty tak ušetří až desítky tisíc ročně
6. prosince 2021
S 1. 1. 2022 vstoupí v České republice v platnost nové požadavky na energetickou efektivitu novostaveb, konkrétně tzv. budov s téměř nulovou spotřebou energie. Tento chytrý návrh by mohl některým majitelům dřevostaveb ročně ušetřit i desítky tisíc korun na energiích.
Ušetřit lze několika způsoby
Dosavadní vyhláška byla totiž poněkud děravá a ve finále nebyly novostavby natolik úsporné, jak se původně zdálo. Nově bude vyžadována užší spolupráce mezi architektem, projektantem a energetickým specialistou. Architektura se totiž stává součástí energeticky úsporných opatření stejně jako zateplení či fotovoltaika. Různě členité, špatně orientované či jednopodlažní domy budou muset nasazovat úspornější technologie a také čerpáním energie z obnovitelných zdrojů.
Podle odborníků by svěření budov do rukou skutečných expertů mělo investorům snížit vícenáklady na minimum. Majitelé by měli výrazně ušetřit za vytápění i elektřinu a také se jim dostane komfortnějšího a zdravějšího bydlení.
Od ledna příštího roku například již nebude ke splnění požadavků na energetickou efektivitu stačit jen instalace oken s trojskly. Architekti by nově měli moci ovlivňovat plnění požadavků tvarem a orientací domu i jeho dispozičním řešením. V případě domů orientovaných na jih by mělo stačit zapracovat na vnějším plášti domu či využít některou z účinných technologií či obnovitelných zdrojů. V případě bungalovů orientovaných na sever však bude potřeba zakomponovat více opatření pro vyhovení požadavků.
Požadavky platí i pro bytové jednotky administrativní budovy
Tyto požadavky však nebudou platné pouze v případě rodinných domů. Vztahovat se budou i na bytové či administrativní budovy. Bytové domy tak budou muset chytře využívat kombinace řízené vzduchotechniky s LED osvětlením či s obnovitelným zdrojem.
Veškeré nařízení vychází z evropské směrnice o energetické náročnosti budov z roku 2010, která u nás nabíhá v platnost postupně. Spotřebou blížící se nule nově rozumíme v případě rodinného domu takové hodnoty, které se pohybují okolo 75 kWh/m2/rok. To je přibližně polovina energetické náročnosti kategorie B.
Cíl: výrazná úspora nákladů na energie
Celkové náklady na výstavbu by zpřísnění požadavků mělo navýšit maximálně o 1 až 2 %. Nicméně majitelé objektů by díky tomu měli výrazně ušetřit na energiích. U běžného dvoupodlažního rodinného domu hovoříme o vícenákladech v rozmezí 50 až 80 tisíc korun. Chytrým architektonickým návrhem či energetickou optimalizací by je ovšem mělo být možné snížit přibližně na 30 tisíc korun.
Zpřísnění legislativy tedy vytváří určitý tlak na architekty, stavební firmy a energetické specialisty, aby odváděli lepší práci a hledali pro investora tu nejvhodnější podobu jejich nového domu. Chytře postavený dům by měl být schopen ušetřit i polovinu provozních nákladů. Je to dobrá pojistka především na důchod, kdy již dnes mají někteří problémy s úhradami účtů za energie. Cena energií v blízké bodoucnosti totiž jen těžko bude výrazně klesat. Spíš naopak.