Aktuálně ze světa financování montovaných dřevostaveb
Zájem o hypotéky, a tudíž financování nového bydlení z peněz od banky není nic neobvyklého. K této variantě se celosvětově uchyluje skoro každý, kdo si kupuje byt, či dům.
Praxe je obvykle taková, že vám banka poskytne, respektive půjčí, finanční obnos (přibližně 70-90 % z ceny nemovitosti) potřebný ke koupi domu nebo bytu a ten se pak současně stává zárukou pro banku. V případě, že byste nemohli řádně splácet půjčené peníze, zůstane bance nemovitost, která byla předmětem půjčky.
Dostanu hypotéku k uhrazení záloh na stavbu?
Na tuto otázku hledá odpověď ten, který se rozhodne například pro výstavbu montované dřevostavby, která se vyrábí z předem připravených dílů. A právě na výrobu těchto dílů dodavatelé požadují zálohu.
V případě, že potřebujete z hypotéky platit velkou část nákladů na stavbu domu a nemáte kromě pozemku, kde má dům stát, k dispozici jinou nemovitost do zástavy, se standardním procesem čerpání hypotéky si nevystačíte. Ten je významně závislý na aktuální zástavní hodnotě nemovitosti určené bankou, a mohli byste se tak snadno dostat do situace, kdy nebudete schopni zaplatit požadovanou zálohu dodavateli. S bankou tedy budete muset jednat o speciálních podmínkách čerpání hypotečního úvěru.
O způsobu financování stavby z hypotéčního úvěru rozhoduje i způsob stavby pro který jste se rozhodli.
Vliv způsobu výstavby na čerpání hypotéčního úvěru
- Nejjednodušší a nejméně kontroverzní způsob z pohledu financování z hypotéčního úvěru je výstavba domu „na klíč“. Tím se rozumí, že jedna firma zastřešuje celou výstavbu a banka proplácí faktury přímo jí. Jedná se o nejjednodušší a nejrychlejší způsob pro všechny zúčastněné strany. Pro zákazníka to ovšem představuje jednu z nejvíce finančně náročných variant.
- Opačným extrémem od stavby domu na klíč je stavba „svépomocí“. V tomto případě se žadatel o hypotéku snaží co nejvíce prací zajistit sám. Platí obvykle jen za materiál nebo za služby specializovaných profesí (např. elektrikáři) a ne vždy na základě faktury nebo jiného dokladu.
- Střední cestou mezi výše vyjmenovanými variantami je „kombinovaný“ způsob výstavby. To v praxi znamená, že hrubou stavbu provádí jedna firma a na dokončovacích pracích se podílí více dodavatelů.
Aktuální nabídka hypotéčních bank
Z aktuální nabídky na českém hypotéčním trhu nabízí nejvíce přátelské řešení Hypotéční banka, která ve své nabídce myslí i jiné než tradiční způsoby financování. A tím je právě i kombinovaná nebo svépomocná výstavba, bez toho, aniž by bylo potřeba dokládat faktury. Rubem této mince je zpoplatnění rezervace dosud nevyčerpaných peněz. Když čerpání úvěru na výstavbu trvá déle než šest měsíců, klient musí počítat s poplatkem.
Česká spořitelna svépomocné výstavby z hlediska podmínek čerpání zvýhodňuje taktéž. Speciality pro výstavbu montovaných domů nabízí ale jen v případě, když dům postaví některá z preferovaných stavebních firem.
Komerční banka a Raiffeisenbank řeší tuto problematiku prostřednictvím předhypotečního úvěru, který je ke klasické hypotéce poskytován na dobu výstavby s vyšší úrokovou sazbou a do určité výše.
Ostatní banky už tak specifické podmínky financování nenabízejí. Některé například akceptují jen konkrétní stavební firmy anebo kombinovaný či svépomocný způsob výstavby nefinancují vůbec.
Závěrem
Každá situace má svá řešení. V tomto případě se vyplatí věnovat dostatečnou pozornost nejen výběru vhodného bankovního produktu a výši úrokové sazby, ale i dodavateli samotné stavby. Řada renomovaných stavební firem dokáží nabídnout takové platební podmínky, díky kterým se lze podobným problémům zcela vyhnout.