Ceny energií skokově rostou. Proč k tomu dochází a lze s tím bojovat?
9. listopadu 2021
Pokud jste sledovali předvolební debaty, možná jste také zaznamenali, že velkým tématem byla energie a její zdražování. Recept, jak přistřihnout nejen elektřině křídla, přinesly snad všechny politické partaje, ovšem kde vlastně tkví příčina zdražování a jak se má chovat běžný zákazník? Na to se pokusíme najít odpověď.
Proč ceny energií letí vzhůru?
Důvodů, proč ceny energií zdražují, je hned několik. Prvním důvodem je koronavirová pandemie, která pozastavila téměř celý svět a nyní, když opět začínají všichni jet na plné obrátky, poptávka po energii výrazně stoupla, a s tím i její cena. Druhým problémem je chladné zimní období v Evropě, kvůli kterému byla spotřeba energie energií větší než v předchozích letech.
Klimatické vrtochy ovlivnily také produkci. Málo foukalo, a tak se turbíny větrných elektráren především v Německu točily pomaleji. Navíc indicie naznačují, že by mělo přituhnout i letos, a tak producenti energií reagují s předstihem. A určitý vliv má i zahájení odstavování jaderných elektráren v Německu.
Co to znamená v praxi pro spotřebitele? Velmi prudké listopadové zdražování, které bude až v desítkách procent. Na trhu jsou totiž i tací obchodníci, kteří mají existenční problémy a situace je bude nutit vypořádat se s vysokými cenami tak, že je přenese přímo na zákazníka, pro kterého je situace velice komplikovaná. Viz např. krach skupiny Bohemia Energy, která ještě donedávna byla největším alternativním dodavatelem energie u nás.
Fixace nemusí být výhodou
Zákazník sice může stávající smlouvu vypovědět a odejít k novému dodavateli, u kterého však o moc nižší cenu nenajde. A pokud bude lepší cena nabídnuta, s největší pravděpodobností bude podmíněna její fixací, což v současné chvíli není rozumným krokem.
Proč? Pokud se podíváme na predikci cen pro roky 2023 a 2024, zjistíme, že by ceny měly klesat. Fixovat ceny, které postupně přicházejí, by tak mohlo zákazníka ve finále mrzet. Přesto nejsou v tomto momentě ceny ještě tak vysoké, a proto lze podepsat smlouvu s takovými obchodníky, s nimiž půjde následující období přečkat v relativním klidu.
Smlouva s fixací totiž zákazníkovi zajišťuje udržení smluvené ceny na dané období. Obvykle se fixuje na dva roky, maximálně na tři. Delší doba fixace je zakázána. Samozřejmě zde platí pravidlo, že čím delší doba fixace je, tím se cena za kWh snižuje.
Proto je při podepisování smlouvy důležité pečlivě číst její řádky. Někteří obchodníci totiž nechávají smlouvu podepsat na dobu neurčitou, což znamená, že po uplynutí tříměsíční lhůty mohou začít zákazníka strkat do zcela jiných podmínek.
Pečlivě vybírejte dodavatele
S tím také souvisí výběr správného dodavatele energií. V současné době prudkého zdražování je lepší dát důvěru některému z velkých dodavatelů, kteří mají stabilní pozici na trhu, a nebudou zákazníky tlačit do kouta tak silně jako menší subjekty. Mezi ty největší patří společnosti jako MND, ČEZ, E.ON a další.
V současné době si je navíc potřeba dávat pozor na tzv. energetické šmejdy. Jedná se o podvodníky, kteří oslovují potenciální zákazníky s neodolatelnou nabídkou. Jak už to ovšem bývá, ty nejlepší nabídky mají většinou nějaký háček.
Atraktivní cenovka se tak může během pár měsíců změnit na velkou nepříjemnost, která bude nemile drancovat vaši peněženku. Opatrnosti proto není nikdy nazbyt, a to i přesto, že v září byla schválena novela, která tzv. energetickým šmejdům zastřihává křidélka. Příběhy statisíců zákazníků Bohemia Energie budiž smutným varováním.