Proč jsou naše montované domy vhodným domovem pro alergiky a astmatiky?
28. července 2017
Alergií a astmatem trpí stále více lidí. Proč ale tomu přizpůsobovat bydlení?
Lehká sezónní alergie pro mnohé znamená kýchání, nějaká ta rýma a možná pálení očí. Mnozí takové období zvládnou i bez medikace. Jsou ale alergie, které působí kromě lehkých projevů daleko větší komplikace. Od vyrážky přes různé dýchací problémy, jako jsou například záchvaty kašle a mnoho dalšího. V pozdější době se z alergie může vyvinout i astma. O to komplikovanější je situace, pokud je pro vás alergenem něco, co se vyskytuje ve vašem blízkém okolí a působí na vás celoročně.
Různé alergenní faktory na nás působí i doma
Nejčastějšími problematickými faktory jsou:
- Formaldehyd – Této látce už se naštěstí nemálo lidí snaží vyhnout, ale patří v interiérech mezi významné škodliviny. Vyskytuje se ve stavebních materiálech, v nábytku, tapetách i například v podlahových krytinách. Nejčastěji se ho využívá v pojivových materiálech – lepidlech. Pokud se mu chcete vyhnout, vždy se informujte, z čeho jsou materiály vyrobeny.
- Prach – Prach ohrožuje hlavně osoby, které se vyskytují v oblastech s vyšším prachovým znečištěním. Prachová částice se pro svou malou velikost nezachytí v horních cestách dýchacích, a tak nemůže být vykašlána a usazuje se hluboko v plicích. Navíc na sebe ráda váže různé škodliviny, které jsou často karcinogenního charakteru.
- Pyl – Ten nás samozřejmě může potrápit v pylové sezóně, kdy se k nám dostane nejčastěji otevřeným oknem.
- Vlhkost – Příliš vysoká nebo nízká vlhkost způsobuje množení roztočů, bakterií, virů i růst plísní a hub. Nejlepším bojem proti vlhkosti je správné větrání.
Difuzně otevřená dřevostavba jako řešení
Difuzně otevřené dřevostavby konstruujeme ze stěnového systému německé společnosti INTHERMO, které jsou vhodné i pro astmatiky a alergiky. Navíc neobsahují formaldehyd a další škodlivé látky.
Pro regulaci vlhkosti a zamezení většímu vniku prachu a pylu z exteriéru, slouží rekuperace. Rekuperace se využívá zejména v nízkoenergetických a pasivních domech primárně za účelem nízké spotřeby energie na vytápění nízkoenergetického domu. Nejen že velmi snižuje náklady na vytápění (protože zpětně využívá teplo z budovy k předehřátí/ochlazení vzduchu zvenčí), filtruje také vzduch, který do domu z venku přivádí. Proto již větrání okny není třeba a v domě je pak čistější vzduch než v exteriéru.
Alergie a astma jsou jedny z několika projevů, které se mohou vyskytnout kvůli tzv. syndromu nemocných budov, o kterém se dozvíte z dalšího článku.
Foto: NIAID