Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací
ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

ikona katalogikona katalog

Stáhněte si naše katalogy

ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

ikona telefonikona telefon

+420 381 210 863

ikona e-mailikona e-mail

NAPIŠTE NÁM

Difuzně otevřená nebo uzavřená dřevostavba? – 2. část: Difuzně otevřená konstrukce

Difuzně otevřená nebo uzavřená dřevostavba? – 2. část: Difuzně otevřená konstrukce

V minulém článku jsme se zaměřili na difuzně uzavřené konstrukce montovaných dřevostaveb a její výhody a nevýhody. V dnešním článku se zaměříme na konstrukce otevřené.

Difuzně otevřená konstrukce montované dřevostavby

Opakem difuzně uzavřené konstrukce je konstrukce otevřená (příklady stavby stěny na obrázku). Ta je už od začátku navržena tak, aby nebránila vzdušné vlhkosti v interiéru prostupovat do konstrukce domu, a současně zajišťuje, aby druhou stranou vycházela ven. V konstrukci se tak díky použitým materiálům a jejich skladbě vlhkost nezadržuje

Všechny materiály, ze kterých se konstrukce skládá, musejí mít otevřenou pórovitost, aby byl zajištěn transport par a plynů skrze ně. Nejčastěji jsou to dřevovláknité desky, oblíbené pro svou tuhost, difuzní otevřenost, tepelně izolační vlastnosti, zvukotěsnost a v neposlední řadě zdravotní nezávadnost.  

Za předpokladu, že je tato konstrukce dobře navržena, nedochází k nadměrné kondenzaci vodních par uvnitř konstrukce. 

Větrání v difuzně otevřené konstrukci

Velkým a stále diskutovaným tématem v souvislosti s difuzně otevřenou konstrukcí je větrání. Z charakteru konstrukce by se mohl uživatel domnívat, že když je konstrukce otevřená a vlhkost má možnost jí prostupovat, že tím lze nahradit samotné větrání okny. Ano i ne. 

Když je dům prázdný, nebo ve dnech, když není dům plně využíván všemi jeho obyvateli, může si vystačit s difúzním systémem. 

Ale v okamžiku, kdy se v domě sejde celá rodina, vaří se nebo suší prádlo, už není v kapacitě konstrukce, aby všechnu vyprodukovanou vlhkost sama odvedla. V tomto případě se doporučuje větrat klasickým způsobem a zajistit si tak komfortní a především zdravé klima.

Výhody a nevýhody otevřené konstrukce 

Jedinou nevýhodou tohoto typu konstrukce může být její cena, která je vyšší, než u konstrukce uzavřené. Pak už se dá hovořit pouze o výhodách, kterými jsou především:

  • vnitřní klimatické podmínky; 
  • akustické vlastnosti domu;
  • bez rizika mechanického poškození ze strany uživatele.

Zvolit tedy difuzně otevřenou nebo uzavřenou dřevostavbu?

Až se vás dodavatel vaší stavby zeptá, jaký typ konstrukce budete chtít, zvažte pečlivě všechna pro a proti pro každou z nich. Pokud vaším hlavním rozhodujícím faktorem je cena, pak bude vhodnější levnější varianta – uzavřená konstrukce. V ostatních případech však spíše doporučujeme konstrukci otevřenou.

Že bez vzduchu se nedá žít, je nad slunce jasné. A stejně tak jako musí dýchat člověk, měl by dýchat i dům, ve kterém žije. Jen tak na vás může dýchnout teplo domova.

Více o vlastnostech a typech difuzně ovetřených a uzavřených kontsrukcí >