Difuzně otevřená nebo uzavřená dřevostavba? – 1. část: Difuzně uzavřená konstrukce
21. června 2016
Pojmy difuzně otevřená nebo uzavřená konstrukce dřevostavby jsou v kontextu současných stavebních trendů velmi skloňované. Rozhodujete-li se o stavbě montované dřevostavby, dříve či později vám výrobce položí otázku, jaký typ konstrukce budete chtít a vy se pro jednu z nich budete muset rozhodnout. Podle čeho se budete rozhodovat? Jakému typu dáte přednost a proč?
Vzdušná vlhkost v domě a co s ní
V domech či bytech dochází běžným životem a jejich užíváním k tvorbě vzdušné vlhkosti. A to už jen tím, že každý člen domácnosti dýchá. A k tomu se v domě ještě vaří, pere a suší prádlo. Tyto a další běžné věci zapříčiňují, že v interiéru vzniká vyšší vzdušná vlhkost než v exteriéru. A protože fyzikální zákony jsou dané, má tato vlhkost, protože je vyšší, tendenci přecházet do prostředí s koncentrací nižší, to jest ven. A teď záleží na majiteli domu, resp. zadavateli stavby, kudy se tato vlhkost bude ven dostávat. Okny při větrání? Konstrukcí? Anebo si jí tam necháte? O tom co způsobuje nadměrná vlhkost v domech, už byly popsané stohy papírů a je na výsost jasné, že jí doma nikdo mít nechce. Budeme tedy vycházet z předpokladu, že se jí chceme zbavit a jde tedy jen o to jak a kudy.
Difuzně uzavřená konstrukce montované dřevostavby
Jedná se o typ konstrukce (na obrázku), která díky svému technickému řešení zabraňuje, aby vzdušná vlhkost, která v domech vzniká, prostupovala do konstrukce domu. Konstrukce dřevostaveb má obvykle podobu dřevěných sloupků, které jsou vyplněny minerální izolací a ze stran jsou desky. Z exteriérové strany je obložena tepelnou izolací a omítnuta. V obytné části konstrukce je například sádrokarton, biodeska či OSB deska. V případě difuzně uzavřené konstrukce je další ingrediencí tohoto sendviče parozábrana, jejíž hlavní úlohou, jak už sám název napovídá, je zabránit vniknutí par do konstrukce domu.
Parozábrana
Parozábrana je polyetylénová fólie, která, stejně jako například mikrotenový sáček, nepropustí žádnou vlhkost. Parozábrana, umístěná na vnitřní straně konstrukce, zajistí, aby vlhkost, která v domě vzniká, neprostupovala do konstrukce domu, kde by mohla zkondenzovat. Vlhkost, uzavřená v konstrukci domu, je pak hlavní příčinou vzniku plísní, porušení konstrukce domu a degradace použitého materiálu – dřeva.
Ale co když se parozábrana protrhne?
Tak jako by vám z protrženého mikrotenového sáčku začal vytékat jeho obsah, stejně tak by se skrze poškozenou část parozábrany začala nahromaděná vlhkost v domě „vylévat“ do zdí nebo střechy vašeho domu. Poškodit parozábranu a tím pádem omezit její funkci lze několika způsoby.
- Nedodržením správného technologického postupu při samotné výstavbě domu.
- Neopatrnou manipulací při stavbě.
- Mechanickým poškozením při užívání domu.
Poškodit parozábranu při běžném užívání domu je snazší než se zdá. Ve chvíli, kdy věšíte na zeď například televizi, nebo kotvíte do zdi knihovnu, či jiný kus většího nábytku, dojde obvykle k tomu, že se provrtáte hlouběji než jen na sílu sádrokartonu nebo OSB desky. V tu chvíli dochází k protržení parozábrany.
Výhody a nevýhody difuzně uzavřené konstrukce
Výhodou difuzně uzavřených konstrukcí je jejich cena, která je v porovnání s otevřenou konstrukcí nižší. Naproti tomu je zde poměrně vysoké riziko poškození parozábrany, které má pak za následek degradaci celého principu difuzně uzavřené konstrukce. Dále je v tomto případě kladen vysoký důraz na kvalitu a preciznost výroby a montáž dřevostavby.
V druhé části se dozvíte vše potřebné o difuzně otevřených dřevostavbách.
Více o vlastnostech a typech difuzně ovetřených a uzavřených kontsrukcí >