Syndrom nemocných budov aneb může být nemocný i dům?
30. března 2018
Často pociťujete pálení v nose, dušnost, pocity závratě či trpíte slzením očí nebo rýmou? Trápí něco podobného osoby, které se zdržují ve stejných prostorách jako vy? Pak možná trpíte syndromem nemocné budovy.
Vše přišlo s novými trendy ve stavebnictví
O této problematice se začalo mluvit již v 70. letech minulého století v souvislosti s boomem výstavby velkých administrativních a obchodních budov. V takových budovách klasické větrání okny začala nahrazovat vzduchotechnika, či se zde hromadily těkavé látky z nového vybavení a zdánlivá banálnost začala přerůstat v problém.
Tímto problémem se následně začala zabývat i Světová zdravotnická organizace (WHO) a zavedla pojmenování Syndrom nezdravých budov (Sick Building Syndrom = SBS). Po následném výzkumu v roce 1984 oznámila, že tímto syndromem trpí 30 % obyvatel ve vyspělých zemích. V současné době se s tímto problémem potýká až 60 %.
Problém se samozřejmě netýká jen nových staveb. Stejný problém může nastat i po rekonstrukci domu starého.
Příznaky syndromu nemocné budovy
Ač budova vypadá na první pohled naprosto v pořádku, její „neduhy“ můžete pocítit širokým spektrem příznaků.
- postižení centrální nervové soustavy: bolest hlavy, nevolnost, pocit slabosti, nesoustředěnost
- postižení kůže: suchá nebo svědivá kůže
- postižení horních cest dýchacích: bolesti v krku a nosohltanu, ucpaný nos, vznik alergií
- postižení dolních cest dýchacích: pocit tlaku na prsou, dušnost, vznik astmatu
- postižení očí: dráždění a pálení, slzení
Jak ale tyto příznaky rozpoznat od těch, které mohou pocházet například z běžných infekčních onemocnění? Typickým znakem u SBS je, že příznaky ustoupí, když budovu postižený opustí.
Co SBS způsobuje?
Nemusí jít jen o jednu konkrétní příčinu, ale často jde spíše o kombinaci více faktorů. Obecně ale potíže nejčastěji vznikají v budovách, kde je vnitřní prostředí zcela odděleno od vnějšího.
Vzduchotechnika
Vzduchotechnika nyní stále častěji kompletně nahrazuje větrání okny a pokud je budova utěsněna a vzduchotechnika z nějakého důvodu neplní dobře svou funkci, může to být začátek všech dalších komplikací.
Bez správné cirkulace vzduchu se mohou v budově hromadit:
- vyšší počty bakterií a virů v podobě biologických aerosolů
- látky uvolňující se z nábytku či nátěrů
- radon
- vláknitý prach
- výfukové plyny pronikající z podzemních garáží nebo parkovišť
- plísně
Předměty uvnitř budovy
Ani bezchybná vzduchotechnika nás neochrání v případě, když se do interiéru budou uvolňovat chemické látkyzejména ve větším množství. Nebezpečné jsou zejména:
- lepidla
- nekvalitní podlahové krytiny či nábytek, ze kterých se uvolňují těkavé látky i dlouho poté, co jste je zakoupili
- čistící prostředky
- tabákový kouř
Dalšími potenciálně škodlivými faktory jsou:
- hluk
- nedostatečné osvětlení
- prašnost
- kopírky, tiskárny (proto by se měla dodržovat jejich minimální vzdálenost od pracoviště)
Vlhkost vzduchu
Důležitá je i správná vlhkost vzduchu, ač je velmi často opomíjená. Optimální vlhkost ať už v kanceláři nebo v bytě je mezi 40 – 60 %. Zejména v zimních měsících se v interiéru potýkáme s vlhkostí pouze kolem 20 %. To způsobuje vysychání sliznic zejména horních a dolních cest dýchacích, což vede k oslabení jejich obranyschopnosti a následně častým zánětům například nosohltanu a u dětí k častějšímu výskytu laryngitid.
Jak situaci řešit
Pokud se u vás potíže vyskytují a případné zavedené úpravy nepomáhají, můžete se obrátit na odborníky. Ty naleznete například na regionálních pracovištích Zdravotního ústavu v Čechách a na Moravě. Provedou potřebná měření a naleznou s vámi možná řešení.
Mohlo by vás také zajímat: