Hlučnost v dřevostavbách
31. května 2018
Hlučnost je u dřevostaveb často probíraným tématem. Stále se mnoho lidí domnívá, že dřevostavby mají mizerné zvukově-izolační vlastnosti, zvuk se nese napříč lehkou konstrukcí celým domem a pokud má dům více podlaží, situace je o to horší. Jak je to ale doopravdy?
Jak se může hluk dřevostavbou šířit?
Jako jiné fyzikální vlastnosti, tak i hluk a jeho prostup konstrukcí lze samozřejmě změřit. Pro posouzení měříme tyto dvě hodnoty:
Vzduchová neprůzvučnost (Rw) – tato hodnota vyjadřuje schopnost konstrukce pohlcovat zvukové vlny šířící se vzduchem (z jednoho pokoje či patra do druhého). Čím více neprůzvučná konstrukce je, tím je hodnota vyšší. Například pokud hluk na jedné straně konstrukce je 60 dB (decibelů) a na druhé 35 dB, pak taková konstrukce má hodnotu Rw 25 dB.
Kročejová neprůzvučnost (Lnw) – zde se nejedná o schopnost pohlcovat hluk, ale měří se naměřená hodnota v místnosti (měří se jak ve vertikální tak i v horizontální ose, která bývá někdy opomíjená). Tento zvuk se šíří z daného místa vibracemi konstrukcí (takový zdroj hluku může být chůze či skákání). Proto čím je hodnota nižší, tím je izolace konstrukce lepší.
Zvukový útlum konstrukce závisí na:
- Vlastnostech jednotlivých vrstev
- Způsobu spojení vrstev
- Na vyplnění dutých prostor mezi vrstvami izolací
- Vliv vrchní vrstvy na stropní konstrukci
Zvuk rezonuje jen v nesprávně postavené stavbě
Zvuk v dřevostavbě může opravdu rezonovat, ale jen v případě, že je špatně postavena. Takový případ však může nastat i u domu zděného.
V tomto ohledu má dřevostavba nad zděným domem trochu navrch. Zatím co u zděného domu si můžete akorát zvolit různou tloušťku a hmotnost zdiva, dřevostavba se skládá z několika vrstev. V případě montovaných domů se dá hluková izolace zvýšit jednoduchými úpravami a správným provedením detailů. Dobrá specializovaná firma na toto dohlédne.
U dřevostaveb pozor na kročejovou neprůzvučnost
Obecně u dřevostaveb představuje potenciálně větší problém kročejová neprůzvučnost vodorovných konstrukcí, protože se často stavby realizují s lehkými stropy bez betonových vrstev.
Potenciální problémy s akustikou by měly být řešeny už ve fázi projektu. Akustické vlastnosti u dřevostavebzávisí nejen na správném provedení, ale i na správné volbě použitých materiálů (typu a tloušťce).
Další aspekty podílející se na hlučnosti
Kromě samotné konstrukce je zde ještě mnoho dalších prvků podílejících se na případném problému s akustikou. Z těch významnějších faktorů to jsou určitě schodiště (jeho připojení a celková konstrukce – zde platí, čím tužší a stabilnější konstrukce, tím méně vydaného hluku), vnitřní dveře (jak materiál a výplň dveřního křídla, tak zárubně), rozvody a prostupy vzduchotechniky a topení a všechny případné další spoje v konstrukci. Velkou roli určitě hrají i samotné dispozice domu. To vše by mělo být při jednotlivých fázích stavby pohlídáno a zváženo.
Mohlo by vás také zajímat: