Životnost dřevostaveb
3. dubna 2017
Nejčastěji kladenou otázkou z řad českých zákazníků je, zda je montovaná dřevostavba stejně kvalitní, respektive, zda vydrží stejně dlouho jako klasický zděný dům. Odpověď zní: Ano je!
Navzdory faktu, že ve světě se dřevostavby těší stále větší oblibě, v České republice zájem o ně každoročně stoupá jen v řádech jednotek procent.
Mnoho lidí si pod pojmem dřevostavba, tím spíš montovaná dřevostavba, představí chaloupku u řeky a ta jen málo komu evokuje dům určený k celoročnímu bydlení, ideálně dům pro další generaci.
Proč tomu tak je? Podle průzkumů bývá největší problém v nevědomosti nebo nedostatečné informovanosti zájemců o domy, která pak následně ústí do určité skepse až nedůvěry v tento produkt.
Dlouhá životnost není samozřejmostí ani u zděných domů
Životnost stavby je vždy ovlivněna kvalitou samotné výstavby a použitých materiálů. A to platí stejně u zděného domu jako u montované dřevostavby. Nebude-li dodržen technologický postup dané stavby, bude tím ohrožena životnost domu a je jedno zda je z cihel nebo ze dřeva.
U dřevostaveb je zásadní, aby stavební materiál, ať už se jedná o dřevěné trámy nebo hotové desky (panely určené ke smontování), nepřišel do kontaktu s vodou. Vlhkost, která má za následek mimo jiné vznik plísní, může způsobit jeho fatální degradaci.
Dalším úskalím při stavbě takto specifických domů je riziko jejich netěsnosti, která je pro takové domy charakteristická a zásadní. Abyste měli jistotu, že dodavatel při stavbě vašeho domu nepochybil, můžete stavbu před jejím dokončením nechat otestovat. K detekci těchto chyb se využívá standardizovaný Blower door test. Tento test se používá pro lokalizaci netěsností v domech, především u podélných a bodových styků konstrukcí, kde je toto riziko zvýšené. Díky tomuto testu průvzdušnosti obálky lze odhalit případné konstrukční nedostatky, které mají při užívání domu vliv na optimální funkci strojního větrání (větrání s rekuperací).
Správné užívání také ovlivňuje životnost
Vyjdeme-li z předpokladu, že stavba proběhla tak jak měla, za použití kvalitního, vyschlého a opracovaného dřeva a byly dodrženy všechny stavební postupy, můžeme vyloučit, že by životnost domu byla ohrožena v důsledku špatně odvedené práce dodavatelem stavby.
Nyní přebírají otěže v péči o dům jeho majitelé a je jen na nich, zda jim dům bude sloužit deset, padesát nebo sto let.
Aby dům vydržel co nejdéle je třeba při jeho užívání dodržovat alespoň jednu zásadu a tou je správné a dostatečné větrání. Mluvíme o manuálním nebo strojním větrání. Manuální způsob větrání spočívá v tom, že uživatel domu větrá nárazově (cca 5 minut každou hodinu) otevřením celého okna. Nebo větrá pomocí mikroventilace a to prakticky nepřetržitě. Ohřev vzduchu je zajištěn otopnou soustavou. Strojní větrání spolehlivě zajistí rekuperační vzduchotechnická jednotka, která je nepřetržitým zdrojem čerstvého vzduchu. Ohřev vzduchu je převážně v rekuperačním výměníku s využitím odpadního tepla, čímž dochází k podstatné úspoře nákladů na energii.
Dřevostavba pro vás i další generaci
Několik zahraničních studií jednoznačně prokázalo, že pokud je dřevostavba postavena správně a za použití kvalitního materiálu, je její životnost stejná jako u zděného domu.
Otázkou zůstává, zda je vůbec nutné, aby vás váš dům přežil. Trendy v bydlení se mění skoro tak rychle jako móda v oblékání, a to co bylo moderní, funkční a vyhovující dnes, už nemusí vyhovovat za 50 let. A to nejen estetickým požadavkům, ale i technickým normám a standardům.
Stavebních firem specializujících se výstavbu domů na bázi dřeva rok od roku přibývá, a tak lze doufat, že spolu s nimi se i šíří osvěta mezi český konzervativní národ. A tak jako jsme se po revoluci naučili třídit odpad, bude pro nás jednou zcela automatické bydlet jak s ohledem na naši peněženku, tak i přírodu. To je totiž jedna z nesporných výhod dřevěných domů. Dřevo, jakožto obnovitelný zdroj, je zcela bezodpadní materiál a jeho zpracování a likvidace nezatěžuje životní prostředí. Na jeho zpracování je potřeba až 5x méně energie než na jakýkoliv jiný materiál a dřevo na jeden dům je příroda schopná vyprodukovat v průměru za 108 vteřin.
Mohlo by Vás také zajímat: Jak se pozná kvalitní firma stavící dřevostavbu?