Vybíráme vhodný stavební pozemek. Na co všechno si je potřeba dát pozor?
29. března 2022
Současná situace na trhu s nemovitostmi se dostává za únosnou mez. Ceny bytů šplhají strmě vzhůru a dnes již vyrovnávají, či dokonce překračují ceny novostaveb. Proto řada lidí dává přednost novostavbě domu za městem či na vzdálenějším venkově. Jenže s tímto rozhodnutím se pojí celá řada problémů a výzev, které začínají v podstatě už na začátku při výběru pozemku. Přečtěte si několik našich tipů, jak se nespálit.
Před samotným výběrem si stanovte, jak velký pozemek by měl být a co všechno by vám měl nabídnout. Zda vám nevadí žít v těsné blízkosti sousedů, zda budete využívat zahradu a k jakým účelům, zda chcete mít výhled do širokého okolí, jak daleko to budete mít do práce a děti do školy. Zároveň přihlédněte k občanské vybavenosti v okolí, ale nepodceňujete ani možnosti sportovního či kulturního vyžití. Další neméně důležitou otázkou je i cena vybraného pozemku. Ta se zpravidla odvíjí od lokality, blízkosti k většímu městu, dopravní dostupnosti nebo právě od občanské vybavenosti a kulturního vyžití v blízkém okolí.
Jak se na pozemek dostat?
To všechno jsou důležité body, které člověka napadají tak nějak automaticky. Zároveň existují i taková náležitosti, které nás hned na první dobrou nenapadnou. Při výběru pozemku je například nutné sledovat jeho náležitosti týkající se příjezdových komunikací, územního plánu a rozvodných sítí.
Právě příjezdová komunikace hraje velmi důležitou roli. Ze zákona totiž není možné stavět na pozemku, který nemá zajištěný přístup. Vůbec nejlepší variantou je, když je příjezdová komunikace obecní. Další možností je, že je cesta ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví toho, kdo pozemek prodává a součástí koupě pozemku je podíl na této komunikaci.
Věci se začínají komplikovat v momentě, kdy je příjezdová komunikace ve vlastnictví jiného subjektu. Poté je důležité sledovat, zda je na takovou komunikaci vypsána tzv. služebnost užívání ve prospěch zakoupeného pozemku. V takovém případě nebude možné získat stavební povolení.
Skutečně zde lze stavět?
Dalším důležitým bodem je možnost výstavby na pozemku. To určuje územní plán obce. Je tedy důležité si ověřit, zda je pozemek v územním plánu veden jako stavební pozemek. Specifikace pro stavbu si lze ověřit dle jednotlivých zón.
Zároveň zde můžeme nalézt i regulaci výstavby, která nám určuje například minimální velikost pozemku pro výstavbu rodinného domu, koeficient pokrytí pozemku, výškové omezení domu, maximální počet podlaží, tvar střechy, případně další jiná omezení.
Zároveň je nutné získat posouzení možnosti stavby na daném pozemku. Toto posouzení v ideálním případě získejte jak od místního stavebního úřadu, tak i od obce jako takové. Stavební úřad totiž spadá pod stát a je možné, že se instituce na výstavbě neshodnou. V takovém případě je sice možné získat stavební povolení, ovšem stavební úřad se proti němu může odvolat.
Je pozemek zasíťovaný?
Dalším důležitým bodem, který není dobré podceňovat, je zasíťování daného pozemku. Je důležité myslet na přívod vody, elektřiny, kanalizaci či plyn. Ve větších obcích bývají všechny tyto sítě dostupné, není tomu tak vždy ale v menších obcích. Zde jsou většinou zajištěny pouze dodávky elektřiny a vody. Vytápění a ohřev vody zajišťuje většinou elektrokotel a odpady zase domovní čistírna vod.
V ideálním případě jsou u pozemku již zkolaudované rozvody, jsou předány správcům sítí a jsou vedeny v pilířích na okraji pozemku. Bez kolaudace rozvodů není možné získat stavební povolení.
Můžete se však potkat i s případy, kdy jsou v ulicích již zkolaudované rozvody, ovšem přípojky na pozemku nejsou dokončeny, poté je nutné obrátit se na správce sítě a zeptat se na připojení. V případě existence nezkolaudovaných distribučních sítí je koupě pozemku vždy riziková a jejich dokončení je dobré konzultovat s místním stavebním úřadem.
Během pobytu na pozemku je dobré zkontrolovat také několik další detailů, jako je blízkost elektrického vedení. Je také dobré najít takový pozemek, který není v těsné blízkosti rybníka, potoka či jiné vodní nádrže. A občas může přinést problémy i skála těsně u nebo přímo na pozemku.