Díky chytré domácnosti se stane nejen dřevostavba součástí vašeho já
1. března 2021
"Chytré" dnes umí být ledasco, nebo to tak alespoň výrobci rádi prezentují. Od mobilních telefonů a automobilů až po domy a byty. V minulém díle věnovaném schopnostem chytrého domu jsme si představili, co se pod pojmem chytrého domu vlastně ukrývá a jaké jsou výhody takového systému.
Zároveň jsme si ukázali, jak nám mohou chytré systémy pomoci v případě dřevostaveb, které pomocí nich mohou efektivně monitorovat vlhkost svých základních konstrukcí. Možností, jak využít inteligenci současných systémů, je ovšem daleko víc a my se dnes podíváme na ty nejznámější i na ty méně známe.
Chytrý dům, který vám naslouchá
Pokud se řekne chytrá domácnost, většina z nás si představí hlasem ovládaného asistenta, který na povel zapíná osvětlení, vytahuje rolety nebo reguluje teplotu v domě. Jenže dům, kterému se musí neustále udělovat příkazy, to nezní zase tak chytře. Celé kouzlo tkví ovšem v tom, že na základě těchto příkazů se dům snaží poznat a osvojit si váš denní rytmus a přizpůsobit se mu. Postupně si na sebe zvyknete, a to do takové míry, že je dům následně schopen ovládat jednotlivé prvky chytrého systému dle vašich představ ještě předtím, než mu dáte příkaz.
Nálady se ovšem mění, a proto je i po nastolení vzájemné symbiózy občas nutné k domu promluvit a nastavení upravit. Příkazy chytrému domu se dají udělovat hned několika způsoby. Hlasový asistent ovládaný skrze některé produkty například od Amazonu patří mezi ty nejrychlejší a také nejstylovější. Nemusíte však nakupovat techniku miliardáře Jeffa Bezose. Řešení pro chytrou domácnost nabízí například také IKEA a svou vlastní řadu výrobků pro chytrou domácnost plánuje spustit například i Lidl. Chytrou domácnost lze ovládat také prostřednictvím telefonu a případně se nabízí i řešení ovládání celého chytrého systému skrze centrální příkazový panel.
Budiž světlo
Mezi nejběžnější prvky chytré domácnosti patří osvětlení. To je po správném nastavení schopno rozsvítit přesně v momentě, kdy přicházíte domů, zhasnout, když odcházíte, nebo večer u televize vytvoří příjemnou světelnou atmosféru. Chytré osvětlení je ovšem schopné také odradit zloděje v momentě, kdy jste na dovolené, a to jednoduše tím způsobem, že se na nějaký čas v určenou hodinu rozsvítí, aby simulovala to, že jste doma.
S chytrým osvětlením úzce souvisí také ovládání žaluzií. Pokud máte rádi, když vás ráno slunko šimrá na nose, stačí jen nastavit, aby se rolety roztáhly přesně v momentě, kdy sluníčko začne vylézat za kopečky, nebo v daný čas, kdy chcete vstávat.
Rolety lze však otevírat i zavírat na základě venkovní teploty, čímž se reguluje množství slunečních paprsků ohřívajících interiér a lze s nimi také ovlivňovat míru soukromí. Tedy v momentě, kdy přijdete domů a padne tma, se vše automaticky zatáhne, aby vám nebylo vidět až na jídelní stůl.
Příjemně po těle
Chytrá domácnost je také schopna ovlivňovat vytápění domu, respektive regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Je totiž dobře známo, že zatímco v koupelně je velmi příjemných 23 stupňů, v ložnici by měla být teplota výrazně nižší, okolo 18 stupňů. Chytrá domácnost vám pomůže v každé místnosti nastavit tu správnou teplotu a zajistit vám tak pokaždé dostatečný tepelný komfort.
Navíc pomůže i ušetřit. Je nesmysl vytápět koupelnu celou noc na 23 stupňů. Proto se teplota v noci automaticky stáhne, čímž se uspoří energie a roztopí se na správnou teplotu až v momentě, kdy se začnete rozespalí do koupelny šourat.
Chytré technologie však mohou mít pod palcem také vaši saunu, bazén, a dokonce automaticky nastavovat i celé energetické řešení ve vašem domě či bytě. Zajímavé technologie přinášejí chytrá řešení také do světa zabezpečení a přístupových systémů.
Technologie, jako jsou NFC či čtečky prstů, můžete mít nejen na své mobilním telefonu, ale klidně i na klice svých dveří. Zkrátka a dobře, řešení chytré domácnosti je současností, ale především významnou budoucností, která postupem času začne zpříjemňovat život stále více lidem.