Tepelná čerpadla: ideální způsob vytápění dřevostavby
6. dubna 2021
Vytápění je velké téma pro každého, kdo rekonstruuje, popřípadě se chystá realizovat novostavbu. Možností je mnoho a výběr ovlivňuje celá řada faktorů. Tím nejzásadnějším je bezesporu cena celého systému vytápění a také jeho následný provoz.
Pro ty, kteří smýšlí udržitelně a přes vyšší pořizovací náklady hledají úsporu v provozu, dává největší smysl tepelné čerpadlo. Tepelná čerpadla jsou považována za jeden z nejvhodnějších a také nejudržitelnějších způsobů vytápění dřevostaveb a nízkoenergetických domů. Jde o ideální systém vytápění zejména pro dřevostavby, které mají perfektně vyřešené zaizolování, takže vytápění pomocí tepelného čerpadla je ve finále nejen ekologickým, ale i ekonomicky výhodným způsobem vytápění.
Systém vzduch-voda: obrácená lednice
Druhů tepelných čerpadel existuje celá řada, tím nejrozšířenějším je však systém vzduch-voda. Tento způsob vytápění funguje na principu podobném klasické ledničce, ovšem s opačným výsledkem. Tedy zatímco chladnička odebírá teplo z potravin, chladí je a na vnější straně topí, čerpadlo naopak odebírá teplotu z venku a uvnitř vytápí.
Čerpadlo čerpá energii z okolního vzduchu, odkud odebírá přibližně 70 % energie. Následně je zhruba 30 % elektrické energie potřeba k tomu, aby došlo k ochlazení a distribuci tepla po objektu.
Při tomto procesu se odpařuje chladivo s velmi nízkým bodem varu, čímž je z okolního prostředí získávána energie. Chladivo je následně stlačeno kompresorem a ve výměníku dochází k jeho zkapalnění a předání energie do systému vytápění i ohřevu teplé užitkové vody.
Nespornou výhodou tepelného čerpadla vzduch-voda je jeho kompaktnost, díky které lze mít čerpadlo na zahradě, ale i uvnitř objektu, kde zabere jen několik málo metrů a lze jej využívat také k ochlazování domu.
Tento druh vytápění má však i své nevýhody. Tou první je hlučnost, která rozhodně není výrazně rušivá, nicméně se nejedná o zcela tiché řešení. Další nevýhodou je efektivita čerpadla, která může klesat ve velmi vysokých mrazech. I přesto je tepelné čerpadlo vzduch-voda jednou z racionálnějších variant, jak vytápět ekologicky a ekonomicky.
Systém země-voda: energie ze země
Pro domy disponujícími velkými pozemky je vhodné popřemýšlet nad systémem země-voda. Jeho realizace je sice finančně náročnější než v případě čerpadla vzduch-voda, má ovšem vyšší účinnost, a tedy i nižší náklady na provoz. Systém funguje na stejném principu jako v předchozím případě, ovšem s tím rozdílem, že je energie získávána ze země.
Proto je ideální pro dřevostavby, které mají k dispozici pozemek o ploše okolo 500 metrů čtverečních. Samotné čerpadlo je umístěno v objektu a plošné kolektory se vkládají do určené hloubky pod zem.
Mimo nízkých nákladů na vytápění je velkou výhodou také minimální hlučnost systému. Najde se však i několik nevýhod, mezi které patří relativně vysoké pořizovací náklady. A v neposlední řadě je zde také ten problém, že nad kolektory v zemi nelze nic stavět a ani sázet stromy.
Kdo šetří, zadělává na problém
Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z variant, je dobré myslet na to, že v případě tepelných čerpadel rozhodně nemá smysl na čemkoliv šetřit. Můžete narazit na ty, kteří vám budou tvrdit, že dřevostavba je úsporná, a proto není potřeba do tepelného čerpadla tolik investovat. V takovém případě ovšem riskujete vysoké náklady na vytápění, a nejen to. Je také potřeba myslet na to, že laciné tepelné čerpadlo nebude tepelné čerpadlo s příliš dlouhou životností.
Ve finále se tak hledání úspor může změnit na momenty hrůzy, kdy čerpadlo začne stávkovat uprostřed zimy, a nakonec se ani nezaplatí částka, která do něj byla investována. Proto vybírejte pouze skutečně ověřené výrobce, hledejte recenze jejich výrobků a pro montáž si zvolte specializované firmy, které za sebou mají nejen množství realizací, ale především kvalitní reference od zákazníků.