Pozor na škodlivé organické látky v ovzduší
18. června 2020
Každý z nás už jistě slyšel o škodlivosti radonu a o tom, že se před začátkem stavby dělá radonový průzkum. Ale víte, že nejen radon lze změřit, že existují další škodlivé látky, proti kterým se můžeme bránit?
Mezi znečišťujícími látkami ve vnitřním prostředí vede formaldehyd. Jedná se o bezbarvý plyn s pronikavým zápachem. Vzniká při spalovacích procesech, při výrobě chemikálií, hnojiv, barviv, ale také například při výrobě papíru. Ve velké míře se používá na výrobu lepidel pro koberce a překližky.
Nebezpečný spolubydlící
Mimo otevřené venkovní prostředí se nacházíme zhruba 85 % našeho denního času. To znamená, že kolem 20 hodin denně pobýváme zavření v práci, ve škole, v krytých sportovních zařízeních, v dopravních prostředcích a také obchodech a kinech. A samozřejmě doma. Základními faktory, které ovlivňují kvalitu vnitřního prostředí, jsou ve velké míře použité stavební materiály, a to včetně dodržování technologických postupů při stavbě či rekonstrukci. Mezi další faktor se řadí vybavení vnitřního prostoru, jeho údržba a náš životní styl – zejména, zda v interiéru kouříme. Významnou roli hrají i mikroklimatické faktory jako je teplota a vlhkost vzduchu. Obojí můžeme ovlivnit pravidelným větráním. No a nesmíme opomenout venkovní ovzduší – emise z dopravy, průmyslu a energetických zdrojů jsou také zdroji formaldehydu.
Účinky na lidský organismus
Hlavní vstupní branou formaldehydu do organismu jsou dýchací cesty. V těle je pak rychle metabolizován na kyselinu mravenčí, která je vylučována močí, nebo dochází k její oxidaci a vyloučení plícemi.
Nižší koncentrace způsobují podráždění očí a dýchacích cest, se zvyšující se koncentrací se objevuje kašel, kýchaní, dušnost, bolesti hlavy a nucení na zvracení. Každý jedinec je k působení formaldehydu jinak rezistentní a lze tak pozorovat značné rozdíly. Děti jsou obecně na působení formaldehydu citlivější. Opravdu vysoké koncentrace a dlouhodobá expozice způsobuje vážné respirační potíže, záněty průdušek a plic, astma, zákal rohovky, jsou zaznamenány i poškození ledvin, jater a centrální nervové soustavy.
Můžeme se formaldehydu bránit?
Jak bylo již napsáno výše, zdroje formaldehydů máme i doma – v kobercích, nábytku, podlahách. Navíc si formaldehyd sami doma produkujeme. Jak? Používáme laky na nehty, laky na vlasy, různé osvěžovače vzduchu. Bránit se tedy můžeme tak, že si zdroje formaldehydu přestaneme domů nosit či je přestaneme produkovat. Významně pomáhá pravidelné větrání. Také můžeme použít takový stavební materiál, který dokáže koncentrace formaldehydu snížit. I my jsme se u nás v ALFAHAUSu rozhodli proti formaldehydu bojovat. Více se o našem novém projektu Activ Air dozvíte zde.