Nejefektivnější systémy podlahového vytápění
26. listopadu 2020
V našem minulém článku jsme se zabývali tím, z jakého materiálu si podlahu vybrat. V tom dnešním si povíme něco o podlahovém vytápění. Do jakých typů domů se hodí, jaké jsou jeho hlavní výhody i nevýhody a také, jaké jsou možnosti instalace.
Podlahové vytápění není módní záležitost
Může se zdát, že podlahové vytápění je trendem posledních let, ale není tomu tak. Spíš v posledních letech zažívá opětovný boom. Je až překvapivé, že podlahový vytápěcí systém používali již staří Římané k vytápění obydlí i lázní. Tenkrát samozřejmě nepoužívali elektřinu, ale využívali proudění horkého vzduchu z otevřeného ohně. Vzduch proudil celým prostorem pod podlahou pomocí kanálů.
Principy těchto technologií inspirovaly v 19. století Franka Loyda Wrighta, který položil základy pro novodobou technologii sálavého podlahového vytápění, a je tak považován za otce moderního podlahového topení.
Sálavý způsob tepla
Na povrchu podlahy by nemělo být u vinylu více než 28 °C a 32 °C u dlažby. Díky sálavému způsobu šíření tepla z velké plochy postačují takovéto teploty k dostatečnému vyhřátí celého bytového prostoru. Proto se podlahové vytápění řadí k nízkoteplotním vytápěcím systémům a je vhodné do domů s téměř nulovou spotřebou energie. U podlahového vytápění, vzhledem k jeho nízké teplotě, se vzduch až tak nevysušuje a neklesá vzdušná vlhkost a také nedochází k tak velkému vzdušnému proudění, což znamená, že i prašnost není tak vysoká.
Nevýhodou může být pomalejší čas nahřátí vytápěcího systému a vytopení prostoru. Na druhou stranu podlahu zůstává teplá ještě dlouho po vypnutí vytápění. Nevýhodou je i vyšší pořizovací cena oproti konvenčním radiátorům. A další nevýhodou, ryze praktickou, je nemožnost sušení mokrých věcí na radiátoru, ale to může vyřešit žebříkový radiátor například v koupelně či technické místnosti.
Jakým zdrojem podlahu ohřívat?
Ideálním způsobem ohřevu teplonosného média u podlahového vytápění je kondenzační kotel s moderní regulací, který pracuje nejefektivněji a samozřejmě nejúsporněji právě v nízkoteplotním režimu, který je typický pro podlahové topení. Stejně vhodným vytápěcím systémem jsou tepelná čerpadla či solární systémy.
Pro elektrické podlahové vytápění je několik způsobů rozvodu tepla:
Rohože
Rohože jsou nejrozšířenější elektrický podlahový systém. Vytápěcí kabely jsou přichyceny v pravidelných rozestupech k nosné tkanině. Rohože se používají především pod dlažbu a na ohřev ploch s pravidelným tvarem.
Kabely
Pokud máme nepravidelný tvar místnosti, právě pro nás jsou vhodné vytápěcí kabely. Montáž je však náročnější.
Fólie
Nejjednodušším způsobem pro vytvoření podlahového vytápění při rekonstrukci jsou fólie. Pokud nechceme zasahovat do stavební konstrukce podlahy, není nic jednoduššího, než podlahu srovnat stěrkou a na stěrku, tedy rovnou pod nášlapnou vrstvu podlahy, umístit vytápěcí fólie. Jedná se o takzvaný suchý systém. Fólie ale nejsou vhodné pod dlažbu ani do koupelen.
Pokud plánujete stavět nízkoenergetickou dřevostavbu, věřte, že podlahové vytápění je jednou z nejlepších možností vytápění. Nutností je kvalitně provedená odborná instalace.