Jak vybrat vhodné schodiště do dřevostavby? Kromě designu myslete i na praktičnost
18. srpna 2022
Pokud se rozhodnete vyhnat svou dřevostavbu do výšky a dopřát si patrový dům, jeho nedílnou součástí bude i schodiště. S tím je počítáno již v projektu, a proto je vždy dobré mít jasnou představu, jak by takové schodiště mělo vypadat. Vzhled ovšem není vše, a proto je u schodiště velmi důležitá také jeho praktičnost.
Pokud se rozhodnete mít ve své dřevostavbě schodiště, určitě se zaměřte na jeho vhodné umístění, průchodnost, rozměry a také výšku stoupání. Nezapomeňte, že se i schodiště řídí normou, kterou je zapotřebí dodržovat. Jen tak pak může být váš dům bez problémů zkolaudován. Při plánování myslete na současnost, ale také na budoucnost. Ne vždy budete mít dost sil vyběhnout po úzkém schodišti, a proto se vždy hodí šíře i podpůrné prvky. Navíc po schodišti možná budete stěhovat nábytek. I pro tyto případy jistě uvítáte větší prostor.
Při plánování schodiště nepodceňujte detaily
Za vůbec nejideálnější jsou označována schodiště do tvaru U, s dostatečnou šířkou, která nabízejí ideální sklon, jsou bezpečná, samotná rovina schodiště je před lomem krátká, a proto i bezpečná, pokud by přeci jen mělo dojít k pádu po schodech dolů.
Při výběru je důležité také myslet na to, aby schodiště nebylo předimenzované. Přeci jen pro překonání výšky 3 metrů je nutné do domu instalovat schodiště o délce čtyř až pěti metrů, které svou vahou může dosahovat až půl tuny v závislosti na zvoleném materiálu. K těmto údajům je navíc nutné připočíst užitečné zatížení. Proto je nutné mít u schodiště vždy perfektně vyřešené kotvení a také konstrukci schodiště.
A právě to může být u dřevostaveb problémem. Ty totiž mají často stěny řešené sádrokartonem. Ten musí být v prostoru schodiště vždy zesílen například OSB deskou či dřevěnými hranoly, aby bylo kotvení co nejpevnější.
Design schodiště
Pro standardního uživatele však bude vždy na prvním místě design schodiště, který by měl vždy korespondovat se zbytkem interiéru. Vůbec nejpoužívanějším materiálem u schodišť, který následně také ovlivňuje celkový design schodiště, je dřevo. V tomto případě je vždy vhodnější tvrdé dřevo, jelikož je schodiště vždy mechanicky silně namáháno.
V kombinaci se dřevem se často objevuje také kov, který vyniká svou pevností, pro kterou je ideální volbou v případě složitých konstrukcí. Mezi další tradiční materiály patří kámen, který není tou nejobvyklejší volbou pro interiérová schodiště a ve finále přináší spíše nevýhody než výhody.
V poslední době jsou však schodiště tvořena moderními materiály, jako je beton či sklo. Každý má svá specifika a opět u nich platí nutnost maximálního plánování již při samotném návrhu domu. To platí zejména u skla, které je pevné, ovšem křehké a musí se s ním manipulovat velice opatrně.
Schody jako pohodlný a bezpečný prostor
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ schodiště, nezapomínejte na to, že je k němu vždy nutné přistupovat primárně jako ke komunikačnímu prostoru. Na prvním místě musí být vždy bezpečnost a praktičnost a až poté je nutné řešit vzhled schodiště. Přesto můžete do svého interiéru dostat takové schodiště, které je krásné na pohled, praktické a naprosto bezpečné.