Při plánování nového bydlení myslete na budoucí potřeby
3. září 2021
Máte svůj vysněný dům, který dokonale odpovídá vašim aktuálním požadavkům? Přemýšleli jste ale někdy, zda se tyto požadavky nebudou v průběhu let měnit? Přijdou děti, nové koníčky a ve finále i stáří, a to všechno dokáže požadavky na dům výrazně ovlivnit. Proto by měl být dům vždy koncipován tak, aby vyhovoval veškerým potřebám rodiny i v průběhu času.
Předejděte zbytečným stavebním zásahům
Při realizaci dřevostavby, která by měla splnit všechny požadavky svého majitele, je klíčovým tématem financování stavby a také rozprostření jednotlivých částí stavby do určitého časového horizontu. Dům totiž často budujeme v určité životní situaci a podobu domu uzpůsobujeme aktuálnímu stavu. Často však nemyslíme na čas budoucí.
Mnoho lidí si nechává určitá zadní vrátka v podobě myšlenky, že dům se bude upravovat až v momentě, kdy přijde ona potřeba rozšiřovat a měnit. Je ovšem potřeba myslet na to, že rozprostření jednotlivých rozšiřujících fází výstavby domu neznamená finanční úsporu. Finanční úspora se odvíjí především od volby materiálů, konstrukcí a také velikosti stavby.
Navíc opakované stavební zásahy se často stávají pro majitele domu vyčerpávající a jednotlivé návaznosti kroků jsou navíc i problematické. Zároveň stavební procesy zásadně narušují okolí domu, podepisují se na vzhledu zahrady i klidu obyvatel domu.
Výhodou dřevostaveb jsou unikátní konstrukční systémy
Pokud se však již od začátku rozhodneme provádět výstavbu domu v jednotlivých fázích, je dobré již od začátku k této problematice přistupovat s předem promyšleným projektem, který všechny změny zahrnuje. V opačném případě hrozí, že finální podoba domu bude nesoudržná, vše bude plné chaosu a plné komplikací.
V neposlední řadě je dobré vědět, že k podobným účelům se dřevostavby hodí vůbec nejvíce, a to díky svým konstrukčním systémům. V takovém případě je nejvhodnější volit skeletový typ nosné konstrukce, který je variabilní. Vždy je potřeba vybírat takový typ konstrukce, který je schopen měnit nosné stěny.
Důležité je také myslet na typ fasády. V tomto případě je lepší upřednostnit před stěrkovou fasádou spíše fasádu skládanou, například z dřevěného obkladu. Taková fasáda vyjde finančně podobě jako stěrková, je snadno demontovatelná a má podobnou životnost.
Jak již bylo zmíněno výše, tou největší otázkou jsou při stavbě jakéhokoliv domu finance. Stavba domu je ve většině případů financována hypotékou, vždy je dobré v tomto kroku získat co nejvíce peněz a valnou část domu financovat právě penězi z hypotéky. Braní si úvěrů na realizaci menších částí domu se totiž může z dlouhodobého hlediska výrazně prodražit.
Vytěžte maximum z výstavby už při jejím startu
Ceny ve stavebnictví se neustále zvýšují. Myslet navíc musíme také na to, že pokud máme jednou stavebníky a techniku na stavbě, měli bychom je vytěžit na maximum. Opakované pronajímání a najímání, placení pojistek apod., je spojeno s náklady navíc.
Není samozřejmě nutné mít dům ve 100 % podobě hned v první fází výstavby, připravena by ale měla být alespoň hrubá stavba a exteriér. Poté lze místnost zapečetit a vrátit se k ní až v momentě, kdy bude skutečně potřeba. Znovu je však dobré připomenout nutnost kvalitního projektu.
K domu a jeho výstavbě se dá přistupovat různými způsoby. Tím nejlepším řešením je ale udělat co nejvíce práce najednou a na později si nechat již jen případné dodělávky. Tento postup vám totiž dokáže ušetřit peníze, nervy a ve výsledku také nebude příliš zasahovat do životního komfortu.