Krb v nízkoenergetické dřevostavbě ano nebo ne?
6. června 2016
Oheň je od pradávna považován za symbol života. Přestože v současné době už není naše potřeba ohně životně důležitá, jako tomu bylo v dřívějších dobách, stále v nás oheň vyvolává zvláštní pocity v zásadě pozitivního charakteru.
Není to tak dávno, co se krby v domech stavěly především z praktického důvodu a tím bylo zajištění tepla. Staré domy, které díky tehdejším stavebním metodám a materiálu dostatečně netěsnily, představovaly ideální podmínky pro fungování krbu, aniž by jeho uživatelům způsobovaly nějaký diskomfort. Kvůli vysokým tepelným ztrátám skrze zdivo nebo netěsnící okenní rámy bylo v domě díky krbu příjemné teplo.
Technologie výstavby domů ale notně pokročila a s příchodem nízkoenergetických staveb začal krb pozbývat svého smyslu. Ale ukažte mi člověka, ve kterém by posezení u krbu neevokovalo příjemný pocit, pohodu nebo jiné pozitivní emoce.
Proč se běžný krb do nízkoenergetických domů nehodí
Tepelná ztráta v nízkoenergetickém domě při venkovní teplotě -10 °C je cca 6kW, zatímco výkon běžného krbu je cca 12kW a ten se nedá příliš regulovat. Z toho logicky vyplývá, že dům bude během chvíle přetopený a jeho obyvatelé se v něm nebudou cítit dobře.
Zdravotní riziko
Jak jistě všichni víme, aby oheň dobře hořel, je k tomu zapotřebí čerstvý vzduch. Kvůli absolutní těsnosti nízkoenergetických domů, kde nedochází k téměř žádné samovolné cirkulaci vzduchu, není dostatečné množství čerstvého vzduchu, který by oheň v krbu „živil“. V tom okamžiku se oheň dusí a v obytném prostoru se zvyšuje koncentrace oxidu uhelnatého, který je životu nebezpečný.
Jaké je řešení? Krbová kamna s nízkým výkonem
Pokud se majitel nízkoenergetické montované dřevostavby nechce krbu vzdát, řešením jsou pro něj moderní krbová kamna s nízkým výkonem a přívodem vzduchu z exteriéru. Výrobci deklarují, že krbová kamna optimalizovaná pro nízkoenergetické dřevostavby mají výkon i 1,2kW. Tyto krby dokonale pracují s akumulací a rozložením energie.
O krbu je dobré přemýšlet už před samotnou výstavbou domu v době jeho plánování, aby tomu byl uzpůsoben i komín. Ten může mít šachtu pro přívod spalovacího vzduchu nebo lze přívod vzduchu vyřešit potrubím v podlaze, vyvedeným na fasádu objektu.
Aby vám teplo domova, po kterém ve svém domě toužíte, nevyletělo komínem, vyhledejte pomoc odborníka na montované dřevostavby a vše s ním pečlivě zkonzultujte.
Článek také naleznete zde