Jaká vybrat okna do dřevostavby 2. část – Dřevěná a hliníková okna
4. dubna 2016
V minulém článku jsme řešili výhody a nevýhody plastových oken použité v dřevostavbě. V dnešním článku se zaměříme na okna dřevěná a hliníková.
Dřevěná okna
Výhody dřevěných oken
Pro dřevěná okna se s velkou pravděpodobností rozhodnete, pokud chcete zachovat specifický ráz stavby, nebo se ubíráte „zdravým a udržitelnýmstylem“ života. Pokud zvolíte zevní opláštění dřevostavby ve dřevě, tak plastová okna asi také nebudou, minimálně z estetického důvodu, tím pravým i přes jejich širokou škálu dekorů (včetně těch, které imitují dřevo). Spíš se proto poohlédnete po oknech dřevěných.
Výhodou dřeva je jeho pevnost, tepelná a elektroizolační schopnost, téměř žádná teplotní roztažnost, obnovitelnost a 100% recyklovatelnost. Pokud okna ošetříte vhodnými materiály, nebude se z nich uvolňovat žádná potenciálně škodlivá látka. Existuje také varianta bezúdržbových dřevěných oken s ALU venkovním opláštěním. Tato varianta je o něco dražší, avšak nemusíte dbát na pravidelných renovačních nátěrech. V některých případech toto provedení může hrát významnou roli při výběru, protože i venkovní pohled okna bude zakryt ALU opláštěním.
Nevýhody dřevěných oken
Zřejmě největším protiargumentem, proč si dřevěná okna nepořizovat, je jejich údržba. Na rozdíl od PCV a ALU oken musíte okna dřevěná pravidelně ošetřovat. Další nevýhodou je jejich schopnost měnit svou vlhkost dle okolního prostředí. S tím je samozřejmě spojená možná změna jejich rozměru, pevnosti či pružnosti. Může se tedy například stát, že okno, které jste dříve zavřeli lehce, půjde nyní stuha. Základem správné funkce oken všech materiálů je jejich správná instalace. Při špatném usazení dřevěného okenního rámu může navíc dojít k napadení dřeva např. plísněmi.
Zmíněné nevýhody se však dají alespoň částečně eliminovat zvolením vhodného ošetření.
Životnost dřevěných oken závisí ve velké míře na vás. Pokud o ně budete správně pečovat není důvod aby vám okna nemněli sloužit celý život.
Hliníková okna
Výhody hliníkových oken
Pokud se chystáte postavit jakýkoliv objekt, včetně montované dřevostavby, který zahrnuje velké prosklené plochy, jsou ALU okna nejvhodnějším řešením. Oproti svým konkurentům jsou velmi odolné vůči okolním vlivům i mechanické deformaci. Také jsou lehčí, čímž méně zatěžují stavební konstrukci. Dále jsou jednoduchá na údržbu, disponují širokou barevnou škálou, jsou dobře recyklovatelná a působí elegantněji, protože většinou nemají tak masivní rámy jako dřevěná a plastová okna.
Nevýhody hliníkových oken
ALU okna mají vlastně jen jednu velkou nevýhodu – cenu. Obecně jsou všechna hliníková okna dražší, protože zpracování je energeticky a technologicky náročné. Ve srovnání se svými konkurenty disponují hliníková okna horší tepelnou izolací. Pokud byste chtěli ALU okna, která budou srovnatelná s ostatními, musíte volit z těch nejlepších (a také nejdražších) profilů.
Životnost hliníkových oken je, hlavně ve srovnání s plastovými, daleko delší. Mohou vám dobře sloužit 60 a více let.
Jaká okna si tedy zvolit?
Pokud jste se rozhodli pro dřevostavbu (ať už je to roubenka nebo montovaná dřevostavba), tak je to zřejmě z nějakého důvodu.
Pokud stavíte dřevostavbu kvůli nižší finanční náročnosti, zřejmě pro Vás budou plastová okna nejlepší volbou.
Dřevěná okna jsou vhodná pro ty, kteří volí dřevostavbu kvůli lásce ke dřevu a přírodním materiálům, či životnímu stylu a nevadí jim další péče o ně. Přece jen, pokud budete mít dřevěné venkovní obložení a plot, budete je muset pravidelně ošetřovat. Když s tím ošetříte zároveň i okna, tak už to zas tolik práce navíc není. Pokud vám navíc nesejde na každé koruně, můžete si na ošetření někoho najmout.
Hliníková okna jsou nejvhodnější do designových dřevostaveb, kdy vám tolik nesejde na tom, kolik peněz za okna utratíte. Můžete je také brát jako investici do budoucna. Když v dřevostavbě budete žít po zbytek života, nebudete v důchodu řešit, že musíte vyměnit nebo zrenovovat ta stará okna, která netěsní.
Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, vždy dbejte na jejich bezchybnou instalaci.
Foto: Forgemind ArchiMedia